وکتور98 | دانلود وکتور | فایل لایه باز | آیکون

10 نکته جهت ایمنی در عکاسی از طبیعت

10 نکته جهت ایمنی عکاسی از طبیعت

مقدمه ای بر نکات ایمنی عکاسی از طبیعت

زمانی که برای عکاسی به طبیعت رفته‌ اید لازم است یکسری نکات ایمنی را در جهت کاهش خطرات احتمالی رعایت کنید. رعایت نکات ایمنی بخصوص زمانی که برای عکاسی به طبیعت رفته‌اید اهمیت ویژه پیدا می‌کند در همین جهت در ادامه برخی از این نکات برای افزایش ایمنی برای عکاسی در طبیعت آورده شده است. یکی از مواردی که عکاسی در طبیعت را محبوب کرده است کسب تجربه هنگام ثبت این نوع عکس ها توسط عکاس می‌باشد . اما این نوع عکاسی بدلیل وجود موانع و ناهمواری راه ها و حتی دور بودن مسیر ممکن است نیاز به رعایت برخی نکات داشته باشد که در زیر به 10 مورد از این نکات حیاتی اشاره میکنیم .

 

  • رعایت نکات ایمنی از خود عکاسی مهم‌تر است

به این نکته توجه داشته باشید که نباید برای ثبت تصاویر ، خودتان را در محیط های خطرناکی مثل صخره های لغزنده نزدیک آبشار قرار دهید ،  سقوط به دره برای پیدا کردن سوژه ارزش ریسک کردن ندارد . بنابراین به خاطر داشته باشید برای ثبت تصاویر جان خودتان را به خطر نیندازید . سوژه هایی با ریسک کمتر، زیادی وجود دارد که با رعایت نکات ایمنی تصاویر شگفت انگیزی به شما میدهد .

 

 

ایمنی در عکاسی از طبیعت

 

 

  • قبل از رفتن به عکاسی در مورد مکان مورد نظر تحقیق کنید

این مورد یکی از مهم ترین نکات ایمنی در عکاسی را در بر میگیرد . به این امر میتوانید اطلاعتی را در مورد مکان مدنظرتون از اینترنت کسب کنید . از جمله مواردی که باید درباره آن اطلاعات کسب کنید وضعیت منطقه مورد نظر ، زمان لازم برای انجام پروژه ، مختصات مکان مدنظرتون و اینکه ممکن است در منطقه با چه خطراتی روبرو شوید ، می باشد . توجه به این موارد میتواند امنیت شما را در طول انجام پروژه بالا ببرد . در غیر صورت ممکن است با خطراتی روبرو شوید که اگر در مورد ان اطلاعات قبلی داشتید میتوانستید از قرار گرفتن در چنین موقعیتی خوداری کنید .

برای کسب اطلاعات در مورد مختصات و نقشه جغرافیایی مکان موردنظر میتوانید از google maps  که قابلیت استفاده از Gps و همچنین قابلیت ذخیره نقشه مکان مورد نظر در گوشی شما را دارد استفاده کنید . و از مزیت ذخیره اطلاعات مکان موردنظر این است که هنگام گم شدن و عدم دسترسی به اینترنت میتوانید موقعیت مکانی خود را با Gps  مشخص کنید و مسیرتان را پیدا کنید .

 

 

ایمنی در عکاسی از طبیعت

 

 

  • اهمیت نقشه کاغذی در عکاسی از طبیعت

اگرچه امروزه بیشتر افراد ترجیح میدهند از Gps  تلفن همراه خود بجای نقشه های کاغذی استفاده کنن ، اما مزیت این نقشه ها این است که سفر طولانی در طبیعت باعث خالی شدن باطری تلفن همراه فرد میشود و در این زمان اهمیت نقشه کاغذی مشخص میشود . و همچنین این نقشه ها جزئیات بیشتری نسبت به Gps  دارند .

قبل از سفر مشخص کنید که چه مسیر هایی قابلیت روی دارند و از این مسیرهای پیاده عبور کنید . شما همچنین میتوانید نقشه آنلاین خود را پرینت گرفته و همراه خود داشته باشید . در حالت کلی نقشه کاغذی به عنوان جایگزین Gps  استفاده میشود .

 

اهمیت نقشه کاغذی در عکاسی

 

 

  • گروهی سفر کنید

همسفر شدن با یک شخص دیگر یا یک گروه در نقاط دور به ویژه در مکان هایی که حیوانات وحشی زندگی میکنند بسیار حیاتی و مهم است و همچنین سبب کاهش خطرات احتمالی می شود . به یاد داشته اگر قصد دارید به تنهایی سفر کنید حتما دیگر نکات ایمنی را رعایت کنید .

  • به افراد دیگر اطلاع دهید

این نکته زمانی اهمیت ویژه ایی میابد که شما قصد دارید به تنهایی سفر کنید . برای مثال همسرم از تمام جزئیات سفر من آگاه است و حتی گاهی مختصات Gps  خودم را با همسرم به اشتراک میگذارم دلیل این کار این است که اگر اتفاقی برای من رخ دهد پیدا کردن موقعیت من راحت تر خواهد بود . استفاده از Gps  ساده و کارآمد است . همچنین با استفاده از برنامه هایی مثل Glympse در تلفن های همراه هوشمند با سیستم عامل اندروید و آی او اس میتوانید موقعیت مکانی خود را به اشتراک بگذارید و علاوه بر این زمان رسیدن به مقصد را تخمین میزند . به یاد داشته باشید نباید تنهایی سفر کنید اما اگر مجبورید حتما موقعیت مکانی خود را به دیگران اطلاع دهید .

 

ایمنی در عکاسی

 

 

  • لباس و تجهیزات مناسب فراموش نشود .

بهتر است قبل از سفر از شرایط جوی و آب و هوایی مقصد در طول سفرتان ، اطلاعات کسب کنید و براساس شرایط جوی منطقه مورد نظرتان پوشاک و لوازم جانبی همراه خود داشته باشید . همچنین به این نکته توجه داشته باشید که شرایط جوی خیلی سریع تغییر میکند و بر همین اساس لباس مناسب همراه داشته باشید .همچنین اگر قصد دارید در طول سفر بخشی از مسیر را پیاده روی کنید بهتر است کفش مناسب همراه خود داشته باشید . در حالت کلی توصیه میشود چکمه ، کت و یک بارانی همراه خود داشته باشید .

اگر در زمستان سال گذشته لباس مناسب همراه خود نداشتم باید عکاسی را رها کرده و بدنبال راه مناسب برای برگشت از جاده یخ زده می شدم اما داشتن لباس و تجهیزات مناسب باعث شد تا با آرامش خاطر از منظره موردنظرم عکاسی کنم .

گرچه توسط یکی از اهالی روستا مورد حمله قرار گرفتم و تا شهر تحت تعقیب بودم !

  • تجهیزات ایمنی فراموش نشود .

به یاد داشته باشید در سفر شما نیاز به تجهیزات ایمنی پیشرفته نخواهید داشت به همین جهت بهتر است  تجهیزات ایمینی اولیه را با خود همراه داشته باشید همچنین بهتر است یک چراغ قوه همراه خود داشته باشید بهتر است از نوع LED باشد چون هم از لحاظ اقتصادی به صرفه هست هم به سهولت قابل حمل است . ممکن است چاقو در موارد ضروری موردنیاز باشد پس بهتر است همراه خود چاقو نیز داشته باشید .

  • آب آشامیدنی کافی فراموش نشود .

به مصرف آب در هنگام پیاده روی تاکید بسیاری شده است . یکبار در طول سفر مرتکب اشتباه شدم و به مقدار کافی آب همراه نداشتم به همین دلیل مجبور شدم در طول سفر مصرف آب را به حداقل برسانم . همچنین حمل آب بیش از حد نیاز باعث میشود کوله پشتی سنگین باشد به خصوص که سه پایه هم حمل کنید و همچنین سبب سختی عبور در ارتفاعات شود بهتر است . اما همراه داشتن آب کافی سبب افزایش امنیت در حین سفر برای عکاسی منظره می‌شود .

 

عکاسی از طبیعت

 

 

  • احترام به قوانین حیات وحش فراموش نشود.

متاسفانه بسیاری از گردشگران و عکاسان بین روبرو شدن با حیوانات وحشی در طبیعت با باغ وحش تفاوتی قائل نیستند  ، به یاد داشته باشید حیوانات وحشی در فضای باز خطرناک تر هستند بنابراین در هنگام روبرو شدن و عکاسی از حیوانات وحشی فاصله خود را با آن‌ها حفظ کنید . بیشتر حوادثی که برای عکاسان حیات وحش اتفاق می‌افتد بدلیل عدم رعایت فاصله مناسب با حیوانات وحشی است . بنابراین بهتر است هنگام عکاسی در طبیعت فاصله مناسبی با حیوانات وحشی داشته باشید .

بهتر است قبل از شروع سفر درباره حیوانات وحشی موجود در منطقه اطلاعات کسب کنید زیرا این امر باعث افزایش امنیت شما میشود . به یاد داشته باشید هرچقدر بیشتر اطلاعات داشته باشید امنیت‌تان بیشتر خواهد بود .

  • مراقب اطراف خود باشید.

به یاد داشته باشید که در طول عکاسی ممکن است حواس شما پرت شود و متوجه محیط اطراف‌ خود نشوید و در حین عکاسی از محل استقرارتان دورشوید یا بر روی لبه صخره خطرناک قرار گیرید بنابراین بهتر است نکات ایمنی را رعایت کرده و مراقب اطراف‌ خود باشید.

عکاسی در منظره به دلیل داشتن ویژگی‌های شگفت انگیز ، بسیار پرطرفدار می‌باشد اما همیشه باید نکات ایمنی را به خاطر داشته باشید و با رعایت این نکات سبب افزایش امنیت‌تان شوید .

دیدگاه‌ها (0)

*
*