دانلود فایل های وکتور | دانلود فایل لایه باز و آیکون

ایلاستریتور یاد بگیریم یا فوتوشاپ ؟ مسئله این است !

ایلاستریتور یاد بگیریم یا فوتوشاپ ؟

ایلاستریتور با فتوشاپ چه تفاوت هایی دارد ؟ بهتر است کدام را یاد بگیریم ؟

یکی از مشکلات افرادی که می خواهند گرافیک یاد بگیرند این است که نمی دانند بین فتوشاپ یا ایلاستریتور کدام یک را انتخاب کنند برای اینکه بتوانید یکی از این دو را انتخاب کنید باید ابتدا تفاوت های این دو را بدانید.

با این مقاله در بلاگ وکتور 98 ابتدا تفاوت این دو بیان شده و در ادامه به کاربردهای اصلی هر یک می پردازیم .

 

تفاوت های اصلی ادوبی ایلاستریتور و ادوبی فتوشاپ

از آنجایی که هر دو نرم افزار توسط  کمپانی ادوبی توسعه یافته اند توسط افراد مبتدی اشتباه گرفته میشوند اما باید بدانید که تفاوت این دو نرم افزار در مفهوم رستری و وکتوری است .

 

 

بررسی فتوشاپ

 

بررسی فتوشاپ

در نرم افزار فتوشاپ تصاویر به صورت رستری ذخیره می شوند ، یعنی تصویر از مجموع پیکسل ها یا مربع های کوچکی تشکیل می شود هر چقدر تعداد این پیکسل ها بیشتر باشد کیفیت تصویر بیشتر می شود . بدلیل اینکه عکس هایی که توسط دوربین های عکاسی گرفته می شود پیکسلی می باشند وضوح شان با مگاپیکسل اندازه گیری می شود.

جزئیات بالای تصاویر و رنگ های نزدیک به واقعیت از ویژگی های تصاویر رستری یا پیکسلی می باشد . همچنین تصاویر رستری توسط نرم افزار های ویرایش تصویر دیگر نیز پشتیبانی می شوند و هم این که تصاویر بدلیل طبیعی بودن رنگ ها به واقعیت نزدیک هستند .یکی از بزرگترین معایب تصاویر رستری ، کاهش کیفیت با زوم کردن است . تصاویری که توسط تلفن همراه ثبت می شوند رستری هستند چراکه با زوم کردن وضوح آن ها کاهش می یابد و پیکسل های آن مشاهده می شود .

 

 

بررسی ایلاستریتور

 

 

بررسی ایلاستریتور

برخلاف فتوشاپ که تصاویر به صورت پیکسل های کوچک ذخیره می شدند در ایلاستریتور تصاویر از خطوط و ابعاد با کمک محاسبات ریاضی تشکیل می شوند . اگر این موضوع به نظرتان پیچیده است به مثال زیر توجه کنید .

یک دایره با ابعاد و رنگ ثابت را در نظر بگیرید . اگر این دایره را هزار بار بزرگ کنید ابعاد و رنگ اولیه را خواهد داشت چرا که ابعاد دایره ثابت می باشد و فقط اندازه آن با ضریب خاصی افزایش می یابد.

تصاویر وکتوری نیز مانند دایره هستند با زوم کردن یا افزایش سایز کیفیت شان تغییری نمی کند چرا که خطوط تشکیل دهنده آن با ضریب خاصی بزرگ می شوند و کیفیت شان کاهش نمی یابد.

و همین مورد نیز تفاوت اصلی ایلوستریتور با فتوشاپ می باشد . همانگونه که بیان شد ویرایش تصاویر واقعی بیشتر در فتوشاپ انجام می شود و از ایلوستریتور برای ویرایش تصاویری که در اصطلاح عامیانه ” کارتونی” گفته می شوند، استفاده می شود.

این تصاویر با افزایش سایز دچار کاهش کیفیت نمی شوند؛ از دیگر ویژگی های تصاویر وکتوری سایز کم و قابلیت ویرایش سریع شان هستند، اما نمی توان از تصاویر واقعی استفاده کرد و جزئیاتی کمی وارد این تصویر می شود .

تفاوت اصلی فتوشاپ و ایلاستریتور چیست؟

اگر به مقاله دقت کرده باشید هر یک از این دو برنامه کاربرد های متفاوتی دارند و براساس کاربردشان انتخاب می شوند .

 فتوشاپ برای ایجاد تصاویر واقعی استفاده میشود مثل طراحی پوستر یا ویرایش عکس . اما از ایلاستریتور بیشتر برای ساخت و ویرایش تصاویر وکتوری استفاده می شود مثل طراحی کاراکتر یا طراحی لوگو .

باید ببینید شما برای چه امری نیاز به این برنامه ها دارید اگر می خواهید برای آتلیه عکس ویرایش کنید نیاز به فتوشاپ دارید؛ اما اگر می خواهید طراحی آیکون و لوگو انجام دهید باید سراغ ایلاستریتور بروید.

در مورد بازار کار، هر دوی این نرم افزار ها به شرط داشتن تخصص کافی بازار کار دارند .

 

مقاله پیشنهادی

[promotion id=”2290″ bg_color=”#471c08″ text_color=”#fff” btn_text=”وکتور چیست و چه کاربردی دارد ؟” btn_color=”#555″ btn_bg=”#fff” ]

دیدگاه‌ها (0)

*
*