دانلود فایل های وکتور | دانلود فایل لایه باز و آیکون

وکتور چیست و چه کاربردی دارد؟

kervin_freelance_work

kervin_freelance_work

وکتور یا بردار” چیست؟ و چه تفاوتی با تصاویر پیکسلی دارد؟!

وکتور یا وکتور آرت در واقع اصطلاحی است از هر هنری که با نرم افزار تصویر برداری مانند Adobe Illustrator ساخته شده است را توصیف میکند. وکتور آرت یا آثار هنری وکتور از گرافیک های بردار ساخته شده است. که در واقع تصاویر ایجاد شده با فرمول ریاضی هستند. در مقایسه با تصاویر یا گرافیک هایی که با نرم افزار های پیکسلی مانند Adobe Photshop ایجاد شده است ( همچنین به تصاویر بیت مپ یا تصاویر شطرنجی نیز گفته میشود) با پیکسل های رنگی ایجاد میشود.عکس ها یا شیپ و هرگونه تصاویری که با نرم افزارهای پیکسلی مانند فوتوشاپ ایجاد شده است را بیش از حد بزرگ کنید و خواهید دید که تصویر کاملا بی کیفیت میشود و همچنین مبهم و غیر قابل تشخیص میشود،در صورتی که شما میتوانید هر چیزی را که با نرم افزار ایلاستریتور ایجاد کرده اید یا وکتور آرت را به هر اندازه که میخواهید بزرگ کنید، خواهید دید کیفیت خود را حفظ می کند و کوچکترین افت کیفیتی نمی کند و به هیچ عنوان از کیفیت آن کم نمیشود و شما شاهد هیچ تاثیر منفی رو تصویر نیستید. این قدرت تصاویر و هنرهایی هست که با نرم افزارهای برداری ایجاد میشود و میتوان از آنها در اشکال و اندازه های مختلف استفاده کرد ، از تصاویر کوچک و آیکونها  گرفته تا تابلوها ، بیلبوردها و بنرهای بزرگ تبلیغاتی در واقع از آیکونهایی کوچکی که با ایلاستریتور برای استفاده در موبایل ایجاد شده میتوان بدون هیچ افت کیفیتی در بیلبوردهای تبلیغاتی سطح شهر استفاده کرد زیبا نیست ؟

 

برای دیدن تصاویر بیشتر وکتور در وکتور 98 میتوانید روی این لینک کلیک کید.

vector-art_P5-vector98

 

ظهور تصویر وکتور برداری

اولین گرافیک های رایانه بردارها بودند زیرا قدرت محاسباتی لازم برای ایجاد تصاویر شطرنجی یا پیکسلی امروزه بسیار گران بود.رایانه های اولیه از نمایشگرهای برداری در دهه 1960 تا 70 استفاده میکردند.حتی بازی های ویدیویی مانند Asteroids که مربوط به سال 1979 نیز از گرافیک برداری استفاده میکرد این عمل تا دهه 1980 ادامه داشت ، که در همین دهه بود که اکثر نمایشگرها به گرافیک پیکسلی یا شطرنجی تبدیل  شدند.

 با توجه به تصویر یا کارهای هنریی که باید در اندازه های مختلف چاپ یا طراحی میشد فایل های برداری به وجود آمدند و امروزه یکی از ضروریات طراحی مدرن هستند.آنها تصاویری تمیز و مقیاس پذیر را ایجاد میکنند. تایپوگرافی مدرن تقریبا به طور انحصاری با استفاده از بردارها ایجاد می شود. متن هایی که امروزه شما مشاهده میکنید محصول گرافیک های برداری است.مدل سازی سه بعدی ، گرافیک رایانه ای (CG) که در فیلم های ابر قهرمانی مشاهده می کنیم نتیجه مستقیم تحولات در هنر و تصویر برداری است.

 

 

vector-art_P1-vector98

 

جایی که تصویر سازان و طراحانبردار” را ملاقات میکند.

تصویر سازان: تصویر سازان یا تصویر گران اغلب تصاویر جداگانه ای ایجاد میکنند و نه یک طرح کامل.تصویرتصویرسازان ممکن است تک تک وکتورهایی را تولید کنند که این وکتورهای تکی میتواند در یک طرح توسط طراحان اضافه شود.به عنوان مثال طراحان وب سایت از عناصر گوناگونی در طراحی خود استفاده میکنند.مانند نوشته ، آیکون ، عکس ، بنر و … که ممکن است هر طرح به صورت تکی توسط تصویرگری ایجاد شده باشد.

طراحان گرافیک:طراحان از وکتور یا “بردار” برای ایجاد یک طرح کامل مانند تبلیغات ، وب سایت یا هر چیز دیگری که دارای ویژگی های سازماندهی دقیق متن ، گرافیک و سایر عناصر ساختاری باشد استفاده میکنند.که ممکن است از 0 تا 100 طراحی را خود انجام دهند یا از وکتورهای دیگر که توسط تصویر سازان به صورت تکی تولید شده استفاده کنند که در بیشتر اوقات به همین شکل هست.

 

vector-art_P2-vector98

 

تبدیل نقاشی به وکتور آرت به فایل وکتور کامپیوتری

مبدتیان و هنرجویانی که آشنایی کمی با نرم افزار های تولید تصاویر به صورت وکتور دارند مانند ایلاستریتور ابتدا طرح خود را روی کاغذ میکشند و بعد آن را در نرم افزار وارد و از روی آن ترسیم میکنند.که ساده ترین راه نیز همین است اما توجه داشته باشید که اگر قسمتی از ترسیمات مانند دیوار یا در به صورت کج باشد یا مشکلی در هر قسمتی در طراحی با دست باشد در نرم افزار به مشکل میخورید و طرح شما اصلا جالب نمیشود و به هیچ عنوان مهم نیست که چقدر زیبا آن را رنگ آمیزی کرده باشید.

 

vector-art_P3-vector98

فرمت فایل وکتور

Ai  : کوتاه شده  Adobe Illustrator  میباشد این پرونده معمولا در رسانه ای چاپی و گرافیک های دیجیتال مانند لوگوها استفاده میشود.

EPS : کوتاه شده Encapsulated PostScript  میباشد یک نوع قدید اما پرکاربرد به خصوص در ایران میباشد که بیشتر دستگاهای چاپ از این فرمت پشتیبانی میکنند.اما ضعف آن در این است که قالبهای مدرن پرونده مانند شفافیت یا transparency با کیفیت مانند فایل Ai پشتیبانی نمیکند.

PDF:  پی دی اف یا Portable Document Format شاید تعجب کنید اما طبق مستندات Adobe این فرمت هم میتواند وکتور را در خود جای دهد حتی در نرم افزار ایلاستریتور هم میتوانید با فرمت PDF طرح هایتان را ذخیره کنید.

SVG :  مخفف Scalable Vector Graphics میباشد که بر اساس پرونده های XML ( یک زبان نشانه گذاری که به طور گسترده در اینترنت و توسط دستگاها و انسانها قابل خواندن است) میباشد این فرمت در قسمت طراحی UI سیستم عامل اندروید نیز کاربرد دارد.

WMF و….

از جمله نرم افزار های ساخت فایل وکتور میتوان نرم افزار های Adobe Illustrator و Corel نام برد که ایلاستریتور قدرتمندترین آنهاست.

 

شما نیاز دارید که قبل از شروع تلاش و یادگیری و موفق شدن در این زمینه ، اصول طراحی و اصول نرم افزار ایلاستریتور را بدانید”

 

vector-art_P40-vector98

 

توصیه ای به مبتدیان و علاقه مندان کار با  Adobe Illustrator

یادگیری اصول و امکانات ایلاستریتور میتواند شروعی عالی در این زمینه باشد.پس از امروز در مورد ایلاستریتور تحقیق کنید و در مورد چگونگی طراحی با این نرم افزار قدرتمند جستجو کنید و آموزش ببینید تا خودتان آثار هنری زیبا خلق کنید یا تصویرسازی کنید که طراحان بتوانند از آن در طراحی هایشان استفاده کنند.ضمنا اگر میخواهید طراح موفقی باشید باید خلاقیت داشته باشید و توانایی طراحی روی کاغذ را داشته باشید.در واقع اصول طراحی را بدانید.اما خب همانطور که میدانید علاقه و پشتکار در هرکاری میتواند باعث موفقیت شود.

 

اگر از مقاله خوشتان آمد و یا سوالی داشتید حتما از قسمت نظرات با ما به اشتراک بزارید.

یادتون نره به خودتون در هر زمینه ای باور داشته باشید.

موفق باشید.

 

 

دیدگاه‌ها (0)

*
*